۲۴۵ روز برای رویش دهه چهارم انقلاب

یادداشت منتشر شده در روزنامه ایران

از ۲۲ خرداد تا ۲۲ بهمن۱۳۸۸، ۲۴۵ روز حساس، سرنوشت ساز، تاریخی، عبرت آموز و غیر قابل بازگشت بود. کشتی انقلاب اسلامی در تلاطم طوفان های بی‌سابقه این دوره حساس، سرانجام به لطف و بصیرت مردم و در پناه تقوای ناخدای خود با سربلندی به ساحل سلامت و آرامش رسید؛ در حالی که دشمنان خود را دچار بهت و خسران بی‌سابقه‌ای کرد. و خداوند بار دیگر به وعده خود عمل کرد و «ان تتقوا الله یجعل لکم مخرجاً» را عینیت بخشید.۲۴۵ روز تحمل و خون جگر خوردن بخصوص از بی‌بصیرتی خواص، زمانی لازم برای تحقق یافتن وعده خدا بود. بسیاری از اهل علم و خواص در خود سردرگم و غوطه‌ور بودند که پایان فتنه کجاست؟ اما خداوند نشان داد که برای خروج از این شرایط نیاز به بصیرتی است که در سایه تقوا بدست می‌آید و تقوا شرط اساسی در نظریه حکومتی ولایت مطلقه فقیه است. اینجا بود که رهبر مدبّر انقلاب با تقوای محض پیشه کردن و تبیین شرایط فتته و پرده برداری از راهبردها و نقشه‌های دشمنان برای فروپاشیدن درونی نظام ولایی و الگوی حکومت الهی، توانست چراغ هدایتی برای وارثان و مالکان حقیقی انقلاب اسلامی یعنی توده فهیم مردم باشد؛ مردمی که بنیانگذار کبیر جمهوری اسلامی آنها را برتر و بهتر از ملت های عهد رسول مکرم و امیرمومنان و سیدالشهداء می دانست.

اساساً مشکل اصلی دشمنان و دوستان نادان همین جاست که نمی‌توانند از پوسته ظاهر ، خود را رها ساخته و به درک محتوا و باطن “پدیده انقلاب اسلامی” برسند. مشکل آنهایی که نظام ولایت فقیه را با دیکتاتوری مقایسه می‌کنند این است که با مفهوم دین، خداپرستی و خداترسی بیگانه و از قدرت ایمان در انسان ها بی‌خبرند ولو آنکه بارها اثرات اعجاب‌آور آنرا مشاهده کرده باشند. همانطور که با وجود تسلط چند دهه‌ای بر همه چیز این کشور، از پیش‌بینی و حتی درک و فهم صحیح انقلاب اسلامی ملت ایران به رهبری یگانه دوران – امام خمینی (ره)- ناتوان بودند. افسوس که این جهل و تغافل همچنان ادامه دارد و آنها هنوز هم نتوانسته‌اند بفهمند که اگر چارچوب درک و معرفت خود را دگرگون نسازند و همچنان از درک قدرت ایمان به خدا و تقوای الهی عاجز بمانند و در پوسته مفاهیم مادی و خودساخته بشری باقی بمانند، در بر همان پاشنه خواهد چرخید. البته این بی بصیرتی و بی تقوایی جز آبروریزی بیشتر برای دشمنان و خواص بی بصیرت و زمان نشناس، نتایج تاسف بار دیگری همچون ایجاد زحمت برای ملت دیندار و ولایتمدار ایران در پی داشته و خواهد داشت اما در سایه تقوا و تدبر رهبری و بصیرت و ولایتمداری مردم هیچگاه نتوانسته و نخواهد توانست کشتی انقلاب اسلامی را از مسیر خود منحرف نماید.

اینک دوران جدید حیات طیبه اسلامی با پشت سرگذاشتن نقطه عطف خود که ۲۴۵ روز بطول انجامید، آغاز شده است. امروز حرکت کشور و نظام اسلامی در آستانه دهه چهارم انقلاب اسلامی با ذخیره‌ای عظیم و گرانقدر از انرژی متراکم نسل سوم برای تحقق روز افزون پیشرفت و عدالت و در نهایت سعادت دنیوی و اخروی ملت ایران شتابی مضاعف یافته است.

ثمره بزرگ دوران اوج فتنه داخلی و جنگ نرم دشمنان خارجی در این دوره ۲۴۵ روزه برای مردم و بخصوص خواص این است بدانند مادامی که بر عهد با خدا پایبند بوده و اصرار بورزیم، میتوانیم به تحقق وعده های الهی نیز اطمینان و ایمان داشته باشیم هر چند که دشمنان با تمام قوا و تجهیزات و طراحی سناریوهای پیچیده و چندلایه به میدان آمده باشند و غافلانی را نیز از درون همراه خود کرده باشند. این خود یقین و اطمینانی را در پی خواهد داشت که علاوه بر زدودن و زیر پا گذاشتن تردیدها در جبهه داخلی ، دشمنان خارجی را نیز به زانو زدن در برابر ایمان و اراده ملت وادار خواهد کرد.

امید است که این بار خواص موضوع را جدی بگیرند. رسالت خواص امروز پراهمیت تر از دوران های دیگر خودنمایی می کند و آنها باید برای شناخت این رسالت به هشدارها و رهنمودهای رهبر معظم انقلاب در اوایل دهه هفتاد درباره نقش خواص در جامعه اسلامی رجوع کنند تا بتوانند خود را به جایگاهی که باید داشته باشند برسانند. اگر خواص از عمل به رسالت خود در دوران جدید انقلاب اسلامی – که وجه ممیزه آن بلوغِ بصیرتِ انقلابی مردم است- غفلت بورزند، اثر و نشانی از آنها باقی نخواهد ماند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *