کاری از جنس فتنه اما با نیت خیر!

یادداشت منتشر شده در هفته نامه “۹دی”

این روزها بسیاری از دوستان انقلاب و دلسوزانی که در جبهه نیروهای با بصیرت و ولایتمدار دسته بندی می شوند هر چند که از بی بصیرتی خواص بلندپایه در فتنه سال گذشته و ظلم بی سابقه ای که بر انقلاب اسلامی و ولایت فقیه روا داشته شد، ناراحت و گله مند هستند، اما بعضاً خودشان – البته ناخواسته و از سر غفلت – گناهی از جنس گناه دست اندرکاران فتنه مرتکب می شوند.شاید تعجب کنید اما متأسفانه این گزاره حقیقت و واقعیت دارد که در جبهه دوستان انقلابی بصیر، گاهی اوقات سخنانی گفته و افعالی انجام می شود که اثر و جنس آن از نوع اثر و جنس سخنان و افعال فتنه گران است و البته قطعاً این اتفاق بطور ناخودآگاه و با نیت خیر و اصلاح رخ می دهد.

رهبر معظم انقلاب هشتم دی امسال و در سالگرد قیام حماسی ۹ دی مردم مسلمان ایران فرمودند: « ملت عزیز ما باید آنچنان حرکت کند و آنچنان قله‌هائى را فتح کند که دشمنان از دست یافتن بر سرنوشت این ملت بکلى مأیوس شوند. باید دشمن را مأیوس کنید. وقتى دشمن مأیوس شد، یک ملت از شرّ او خلاص خواهد شد.گناه بزرگى که برخى از دست‌اندرکاران فتنه‌ها در کشور انجام می دهند، امیدوار کردن دشمن است؛ دشمن را امیدوار می کنند که می تواند منفذى در بین مردم، در بین عوامل گوناگون، در بین مسئولان نظام باز کند. دشمن سال گذشته با کارهاى اینها امیدوار شد.»[۱]
در این چند سطر کوتاه از بیانات حکیمانه مقام معظم رهبری سه نکته بسیار مهم وجود دارد که اختصاراً عبارتند از:
اول- فتنه و فتنه انگیزی در کشور ما امری استثنایی و به قول برخی ها دارای زمان بندی متناوب مثلا ۱۰ ساله نیست بلکه امری مستمر است که دست اندرکارانی در داخل دارد.
دوم- همانطور که مأیوس کردن دشمن تکلیف و مأموریت مردم ایران است، امیدوار کردن دشمن نیز گناه بزرگ فتنه گران است.
سوم- پیدا شدن منفذ و رخنه گاهی در میان مردم یا مسئولان یا عوامل دیگر، ناحیه و سرپل ورود دشمن و محل امیدواری اوست.
بنابراین امیدوار شدن دشمن به ضربه وارد کردن به حیثیت و پیشرفت جمهوری اسلامی ایران، حاصل و نتیجه فتنه است، اما آیا این نتیجه فقط و فقط بطور مستقیم بدست می آید؟ یا ممکن است اقدامی ولو با نیت خیر و توسط دوستان انجام گیرد که نتیجه غیر مستقیمش همان نتیجه فتنه باشد؟
اگر مأیوس کردن دشمن از سوی رهبر فرزانه انقلاب به عنوان امری قطعی و لازم و در مقابل آن امیدوار کردن دشمن گناهی بزرگ برشمرده می شود به همان اندازه امیدوار کردن مردم ایران و مسلمانان و آزادگان جهان و جلوگیری از مأیوس شدن دوستان نیز امری مهم است که اگر خلاف آن رخ دهد نتیجه ای مطابق میل فتنه گران حاصل می شود.
امیدوار بودن به تحقق آینده ای پرشکوه و سعادتمند برای ایران به عنوان قبله آمال مسلمانان و آزادگان جهان، انگیزه بخش و حرکت دهنده همت ها، عزم ها و اراده ها برای کار بیشتر و فشرده تر خواهد بود و این همان رمز موفقیتی است که دشمنان انقلاب در ۳۲ سال گذشته همواره از آن ترس داشته و هدف اصلی خود را از بین بردن آن قرار داده اند و در سالهای اخیر که پر کاری و جنب و جوش قوه مجریه،رنگی دیگر به کشور داده است تلاش دشمنان برای ناامید کردن مردم از طرق مختلف همچون بمباران پرحجم و بی سابقه رسانه ای و تحریم های مالی و اقتصادی مضاعف شده است.
از همین رو رهبر با فراست انقلاب که امسال را به عنوان «همت مضاعف، کار مضاعف» نامگذاری کردند، تاکید دارند که این هدفگذاری محدود به امسال نیست و همواره باید مد نظر باشد و فرمودند: «امروز ما باید هوشیار باشیم، باید بیدار باشیم، باید از همت خود ذره‌اى نکاهیم؛ در همه‌ى میدانها. مسئولین کشور موظفند. قشرهاى آگاه و هوشیار که به مسائل جامعه تسلط دارند، وظیفه‌ى بیشترى دارند. جوانها موظفند. قشرهاى مختلف، همه وظیفه دارند. به لطف الهى تکیه کنید. به هدایت الهى مطمئن باشید و بدانید که خداى متعال سرنوشت خوبى را براى ملت عزیز ما مقدر فرموده است. ما باید تلاش کنیم و ان‌شاءاللَّه خودمان را به آن سرنوشت برسانیم.»[۲]
قطعاً نقد و انتقاد و گوشزد کردن نقاط ضعف و خطرهای احتمالی برای حصول سریعتر به پیشرفت و تحقق اهداف امری لازم است اما باید همواره توجه داشت که شکل و شیوه این کار نباید به گونه ای باشد که بجای امیدوار کردن دوستان و بویژه نسل جوانِ مؤمن و پرشور، مایه یأس و نا امیدی آنان شود که روی دیگر سکه امیدواری دشمنان است.
این روزها که دولت و در رأس آن رییس جمهور محبوب و مردمی در قله اقدامات اصلاحی خود برای تسریع در آبادانی و پیشرفت کشور و کاهش فاصله طبقاتی و تحقق عدالت در برخورداری مردم از بیت المال و ایجاد فرصتهای برابر در زندگی و معیشت قرار دارد، حتماً میزان امیدواری به تحقق «سرنوشتِ خوب» ملت ایران بیش از پیش است، اما آیا خواص با بصیرت و دوستان انقلابی این افزایش امیدواری را در کلام و بیان خود به خوبی منعکس می کنند؟
امروز که دولت بدون تعطیلی سایر فعالیتهای عمرانی خود که در چند سال گذشته موجب تحولی عظیم در پیشرفت کشور شد، پس از قریب به ۵ سال مطالعه و آماده سازی وارد مرحله اجرایی انقلاب اقتصادی در کشور و هدفمند کردن یارانه ها شده است، در محافل مختلف دیده می شود که به مسائل حاشیه ای و به تعبیر رهبر انقلاب فرعی، بیشتر از این موضوع اصلی پرداخته می شود، در حالی که شجاعت مثال زدنی و برنامه ریزی مدبرانه دکتر احمدی ن‍‍ژاد در اجرای این انقلاب اقتصادی که دولتهای قبلی جرأت فکر کردن به آنرا هم نداشتند بخودی خود آنقدر ارزشمند و ستودنی است که مجال موضوعات فرعی را تنگتر از قبل می کند.
مهم این است که غفلت و بی توجهی در پرداختن بیش از حد به موضوعات فرعی وقتی خطرناک می شود که بجای ایجاد فضای امید و نشاط در کشور بخصوص برای جوانان متعهد و با انگیزه، فضایی مملو از ابهام و ناامیدی و نگرانی از آینده ساخته شود که در این صورت همان نتیجه ای حاصل می شود که قرار است فتنه بدان منجر شود.
البته این سخن به معنای آن نیست که نقش مسئولان را در ایجاد موضوعات حاشیه ای و فرعی نادیده بگیریم و چه خوب است با دقت و هوشیاری مضاعف مسئولان در رده ها و عرصه های مختلف اصولاً کمتر شاهد تولد چنین مسائلی باشیم، اما باید در هر شرایطی توجه داشت که کاهش هر درجه ای از امیدواری در مردم و بویژه نسل جوان متعهد برای تحقق سریعتر ایران پیشرفته و الگو، درجه ای به امیدواری دشمنان می افزاید.


۱و۲بیانات در دیدار قشرهای مختلف مردم گیلان ۸۹/۱۰/۸

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *