«کذب محض» کذب محض است!

استفاده نادرست از برخی واژه ها در محدوده خاصی از زمان، هر چند که ممکن است در معنی آن تغییری ایجاد نکند اما در تلقی مردم آن دوره نسبت به آن کلمه می تواند آنچنان تاثیر بگذارد که آنان معنی کاملا خلاف واژه از آن درک کنند.این روزها می توان گفت که بر سر عبارت «کذب محض» چنین بلایی آمده است.

برخی مسؤولان و اطرفیانشان که معمولا افق آنها چند روز بیشتر نیست و به تبع آن سطح تدبیرشان هم از ساده ترین سطوح فراتر نمی رود طوری از این عبارت استفاده کرده اند که امروز اگر آدم عاقلی بخواهد مطلب خلاف و نادرستی را رد کند، می داند که ﻧﺒﺎﻳﺪ از عبارت «کذب محض» استفاده کند، چه آنکه بهره گیری از این عبارت همانا و تایید صحت آن مطلب ار سوی مخاطبان همان.
این تکذیب های «کذب» و شتابزده کار را به جای رسانده که در فرهنگ عوام جا افتاده است که اگر خبری تکذیب شود پس از مدتی حتما اتفاق می افتد مثل تکذیبهایی که در سالیان متمادی درباره افزایش قیمتهای انواع کالاها و خدمات شاهد بوده ایم که اکثر قریب به اتفاق آنها پس از مدتی رنگ واقعیت به خود گرفته است.
آخرین نمونه از این دست تکذیب ها که اتفاقا از نوع «محض» و مطلق هم بود و پس از چند روز اتفاق افتاد تغییر رییس سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری بود. در حالی که روز دوشنبه ۱۲ دی این سازمان خبر استعفای رییس خود را «کذب محض» نامید اما دو روز بعد (۱۴ دی) رییس جمهور حکم انتصاب نفر جایگزین و پذیرش استعفای رییس ۸ ماهه قبلی را امضا کرد.
جالبتر از این اتفاق – که واژه مناسبی برای آن سراغ ندارم – آن است که پس از گذشت دو روز از انتصاب نفر جدید و رسوا شدن «کذب محض» سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری، همچنان خبر اصلی سایت رسمی سازمان میراث فرهنگی، همان «کذب محض» است!

متاسفانه باید اذعان کنیم که این روش در قواعد رسانه ای کشورمان نیز، رویه ای پذیرفته شده است و کسی در قبال آن حساسیت ندارد و تلاش نمی شود که حداقل هزینه رسانه ای این تکذیبهای دروغ کمی بالا رود که شاید تاریخ مصرف آنها چند روزی افزایش یابد!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *