جهاندیده در گفت‌وگو با فارس: مقاومت در برابر تحریم‌ها عامل برتری ایران در نشست بغداد است

خبرگزاری فارس: یک کارشناس مسائل سیاسی گفت: مقاومت ایران در برابر تحریم‌ها، فشارهای غرب و حمایت مردم از مواضع هسته‌ای جمهوری اسلامی مهمترین برگ‌های برنده ایران در نشست بغداد خواهد بود.

گفتگو با خبرگزاری فارس

۹۱/۰۲/۲۴

جهاندیده در گفت‌وگو با فارس:
مقاومت در برابر تحریم‌ها عامل برتری ایران در نشست بغداد است

خبرگزاری فارس: یک کارشناس مسائل سیاسی گفت: مقاومت ایران در برابر تحریم‌ها، فشارهای غرب و حمایت مردم از مواضع هسته‌ای جمهوری اسلامی مهمترین برگ‌های برنده ایران در نشست بغداد خواهد بود.

احسان جهاندیده در گفت‌وگو با خبرنگار حوزه احزاب خبرگزاری فارس با اشاره به نشست آینده ایران با گروه ۵‌+‌۱ در بغداد گفت: تیم مذاکره‌ کننده جمهوری اسلامی ایران باید با بهره‌گیری از تجربیات گذشته، نقشه راهی را برای این دور از مذاکرات طراحی کنند تا مشخص باشد در نشست بغداد طرف مذاکره‌کننده چه گامی در جهت اهداف ما بر می‌دارد.

وی با بیان اینکه جمهوری اسلامی ایران تجربه تلخی از اعتماد به اروپایی‌ها دارد تصریح کرد: در نشست سعدآباد و پاریس علیرغم تعلیق داوطلبانه فعالیت‌های هسته‌ای از سوی ایران طرف مذاکره‌کننده به تعهدات خود پایبند نبوده و حتی پس از مدتی با موضع‌گیری طلب‌کارانه با جمهوری اسلامی ایران برخورد می‌کردند.

این کارشناس مسائل سیاسی اظهار داشت: نمی‌توان پیش‌بینی کرد که در نشست بغداد مذاکرات به نتیجه نهایی خواهد رسید چراکه نشست بغداد نیز یکی از حلقه‌های واسط خواهد بود.

وی تصریح کرد: در نشست استانبول تنها بر پیگیری مسائل از طریق مذاکرات توافق شده و در جزئیات نتیجه‌ای حاصل نشده و ما باید بعد از نشست بغداد منتظر توافقات طرفین بر سر مسائل جزئی‌تر باشیم.

جهاندیده خاطرنشان کرد: برخی از کشورهای گروه ۵‌+‌۱ فکر می‌کنند که جمهوری اسلامی تحت فشار تحریم‌ها تمایلی به نرمش در برابر آنها پیدا کرده و برخی دیگر همانطور که پیش از این مخالفت خود را با اعمال تحریم علیه ایران اعلام کرده بودند بر حق ایران بر دستیابی به فن‌آوری صلح‌آمیز هسته‌ای اذعان داشته و دارند که این موضوع موجب تشتت آرا میان اعضای گروه ۵‌+‌۱ شده است.

وی در ادامه تصریح کرد: قدرت مقاومت و ایستادگی جمهوری اسلامی ایران در برابر شدت گرفتن فشارها و تحریم‌های غرب در دو سال گذشته که خود نام تحریم‌های فلج‌کننده بر آن نهاده بودند، مهمترین برگ برنده ایران در مذاکرات بغداد خواهد بود.

این کارشناس مسائل سیاسی ادامه داد: غربی‌ها پس از اعمال تحریم‌ها منتظر بودند تا تأثیر آن را بر انتخابات مجلس نهم مشاهده کنند و تعیین زمان مذاکرات برای بعد از برگزاری انتخابات نیز به همین منظور صورت گرفت.

جها‌ندیده ادامه داد: حضور پرشور ملت ایران در پای صندوق‌های رأی نشان‌دهنده ایستادگی و پافشاری آنها بر مواضعشان بوده و با این اقدام حمایت خود را از مواضع جمهوری اسلامی در مذاکرات هسته‌ای نشان دادند.

این کارشناس مسائل سیاسی با اشاره به فتوای مقام معظم رهبری در مورد تحریم ساخت و استفاده از سلاح هسته‌ای اظهار داشت: رسانه های غربی با فضای سازی درباره این فتوا می خواهند طوری برای افکارعمومی جهانیان وانمود کنند که جمهوری اسلامی ایران به آنها امتیازی داده است در حالی که این فتوا چیز جدیدی نیست و مربوط به سال‌ها پیش است و از ابتدا حضرت آیت الله خامنه‌ای بر این نظر بودند.

 جهاندیده افزود: آمریکا و اروپایی‌ها فکر می‌کردند که با اعمال تحریم‌های یک‌طرفه و محاصره جمهوری اسلامی ایران ملت ایران نیز به جمع ناراضیان خواهند پیوست و جمهوری اسلامی از مواضع خود عقب‌نشینی خواهد کرد اما امروزه آمریکا و اروپا در بن‌بستی که خود آن را به وجود آورده‌اند گرفتار شده و در حالی که با مشکلات داخلی مثل بحران اقتصادی اروپا و انتخابات ریاست جمهوری آمریکا درگیر هستند به دنبال راهی برای برون‌رفت از این بن‌بست می‌گردند.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *