در دامگه دل‌ها

حاج قاسم سلیمانی سرباز و شاگرد مکتب امام خمینی (ره) است. او نمونه‌ای از معجزه بزرگ خمینی بود که بسیجی یک لا قبایی را از روستایی دورافتاده در کرمان به سرداری با شهرت جهانگیر بدل کرد که خبر شهادتش جهان را تکان داد. خمینی پیامبر نبود اما معجزات عجیبی داشت!

داغ ‎حاج قاسم هم برایم یادآور داغ امام بود، ۳۰ سال پس از آن داغِ جگرسوزِ دوران نوجوانی، امروز مانند همان سال ۶۸ از بعد نماز صبح که خبر بهت برانگیز رسید گریه امانم نداده است. آن شب هم با شایعاتی نگران کننده خوابیدیم و سحرگاه …‏

حاج قاسم مصداق «طُوبَىٰ لَهُمْ وَحُسْنُ مَآبٍ» شد. او هیچ‌جا نه کم گذاشت و نه کم آورد، خیلی جاها نیز تنهایی ایستاد و شانه از زیر بار مسوولیت ‌و کار خالی نکرد و تاریخ ساز شد.

شک نداشتم که عاقبتش شهادت است. سالهاست که در ذهنم برای این نظریه که نحوه مرگ هر کس تابعی از نحوه زندگی اوست، شاهد و قرینه جمع می‌کنم، مهم این بود که نحوه شهادتش چگونه خواهد بود و چگونه سر به دامان معشوق خواهد گذاشت؟

شب جمعه، شب زیارتی ارباب، در بغداد، بی سر و دست توسط شقی‌ترین فرومایگان، با شبیخونی نامردانه‌ و زبونانه‌، پس از عمری مجاهدت و پیروزی و سرافرازی…، از این زیباتر؟!‏

اما چشمانش دامگه دلها بود. آنجایی که بیست و سه-چهار سال پیش در «سردار خیبر» از آخرین لحظاتش با ‎حاج همت می‌گفت، هر بار که می‌دیدی و می‌شنیدی بغض گلویت را می‌فشرد، انصافاً چشمانش پس از چشمان همت، دلم را ربوده بود.‏

حاج قاسم انسانی وارسته بود. از جاه‌طلبی‌ها و ترقی‌جویی‌های متداول پرهیز داشت. نه «دکتر» شد، نه «سردار» و نه وزیر و نه وکیل. همان حاج قاسم بود! دنبال رأی جمع‌کردن هم نبود. مخلصانه برای خدا کار می‌کرد و خدا هم محبتش را به دل ده‌ها میلیون انسان انداخته بود.

حاج قاسم دیدگاه و افقی جهانی داشت و از همان افق جهانی به ایران می‌نگریست. به همین دلیل خود را درگیر اختلاف‌ها و رقابت‌های باندی و جناحی داخلی نمی‌کرد و تنها در پی ارتقای جایگاه و نفوذ اسلام و ایران بود. در شهادتش نیز راز پیروزی ‌اش هویدا بود، آنجا که خون ایرانی و عراقی به مساوات‏ در هم آمیخت! دشمن از همین پیوندها و زیر پا گذاشتن خط‌کشی‌های جعلی می‌ترسد.

شهادت حاج قاسم داغ بسیار سنگینی بر دلمان گذاشت، حتما برای هم‌رزمان ‌و سربازان و‌ به‌ویژه فرمانده‌اش بسیار بیشتر از ما سنگین است.

ان‌شاءالله که او مصداق المُسْتَشْهَدِینَ بَینَ یَدیْهِ است و به‌زودی…

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *